Najnowsze informacje

W środę 27.05.2020 Rząd RP ogłosił IV etap znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19, zgodnie z którym od soboty 30.05.2020 zniesiony zostaje limit uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.

W najbliższą niedzielę, 31.05.2020 nabożeństwo majowe będzie odprawione przy Krzyżu w Brzozie o godz. 15.00, tym samym  nie będzie nabożeństwa w łączności z Mszą św. o godz. 12.00.
Nabożeństwa w tygodniu, do piątku włącznie pozostają bez zmian w łączności z Mszą św. o godz. 18:00, w sobotę o 8:00.

DYSPENSA

Mając na uwadze Wskazania Prezydium KEP z dnia 21 marca 2020 roku  udzielam, do odwołania, wszystkim wiernym Diecezji Toruńskiej oraz aktualnie przebywającym na jej terenie, dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.

bp Wiesław Śmigiel
Biskup Toruński

Liturgia Godzin
Rozpoczynamy cykl internetowych spotkań związanych z nauką modlitwy „Liturgią Godzin”.
Codziennie nowy odcinek.
Odcinek „0” – zapowiadający serię. Odcinek 12
Odcinek 1 Nowe: Odcinek 13
Odcinek 2
Odcinek 3
Odcinek 4
Odcinek 5
Odcinek 6
Odcinek 7
Odcinek 8
Odcinek 9
Odcinek 10
Odcinek 11

Homilie i Nabożeństwa

Homilia na siódmą Niedzielę Wielkanocną na kanale YouTube.

Ogłoszenie Zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej Toruń - Czerniewice

Drodzy Państwo,
biorąc pod uwagę sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej Toruń – Czerniewice podjął decyzję, że od dnia 12 marca 2020 roku wstrzymuje do odwołania wszelkie zaplanowane zajęcia organizowane przez Centrum Aktywności Lokalnej (CAL). Informacja o wznowieniu zajęć będzie podana w oddzielnej wiadomości.
Prezes SKCh
Kamila Chmura-Babiuk

Pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca w czasie epidemii

STOLICA APOSTOLSKA UDZIELA ODPUSTU SPECJALNEGO
WIERNYM DOTKNIĘTYM PANDEMIĄ KORONAWIRUSA

W Dekrecie Penitencjarii Apostolskiej czytamy, że odpustu specjalnego udziela się wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach. Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. A także wtedy gdy wierni przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe”.

Odpust zupełny na tych samych warunkach mogą uzyskać również pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy, którzy, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa.

Ponadto odpust zupełny mogą uzyskać także wierni, „którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego, błagając o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie”.

Tym, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, zostaje udzielony „odpust zupełny w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się”. W celu uzyskania tego odpustu Penitencjaria Apostolska zaleca używanie krzyża.

Tekst Dekretu znajduje się na stronie Konferencji Episkopatu Polski.